Załóż firmę

Chcesz prowadzić firmę w Świętochłowicach?

Zanim zdecydujesz się na założenie firmy, dowiedz się, co jeszcze możesz zrobić przed rozpoczęciem biznesu. Sprawdź czy możesz uzyskać dofinansowanie na działalność gospodarczą w formie dotacji lub preferencyjnej pożyczki. Zanim zaczniesz budować własny biznes napisz dobry biznesplan, który umożliwi Ci sprawnie rozwijać firmę.

Jeśli już znasz, specyfikę działalności, którą masz zamiar prowadzić, skorzystaj z gotowych poradników na temat zakładania firmy w różnych branżach. Pomogą Ci one stawiać pierwsze kroki w biznesie. Możesz posługiwać się również wyszukiwarką poradników, żeby zasięgnąć więcej informacji na temat rodzajów działalności, praw i obowiązków przedsiębiorcy, a także innych spraw związanych z prowadzeniem własnego biznesu.

  • Chcesz dowiedzieć się, jak będzie wyglądał proces rejestracji Twojej firmy? Zapoznaj się z artykułem na portalu biznes.gov.pl – Rejestracja działalności
  • Jeśli chcesz zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą – możesz to zrobić również telefonicznie. W tym celu skontaktuj się z infolinią Centrum Pomocy (tel.: 801 055 088). Wspólnie z konsultantem wypełnisz wniosek CEIDG
  • Od stycznia 2018 roku wybrane banki oferują usługę rejestracji firmy przez bankowość internetową. Więcej informacji na ten temat

Pakiet udogodnień na otwarcie nowej firmy

Od 30 kwietnia 2018 roku, weszła w życie Konstytucja Biznesu. Wprowadzono nowe ułatwienia dla osób rozpoczynających działalność, warto przypomnieć co to oznacza dla przedsiębiorców:

  • Jeśli prowadzisz drobną działalność (np. drobny handel lub usługi) możesz skorzystać z przepisów o tzw. działalności nierejestrowej i uniknąć obowiązku rejestracji działalności gospodarczej. Dowiedz się jak prowadzić działalność nierejestrową.
  • Jeśli zdecydujesz się na założenie działalności gospodarczej, możesz skorzystać z ulgi ZUS na start i przez 6 miesięcy opłacać wyłącznie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zasięgnij informacji jak skorzystać z ulgi na start

Forma prawna firmy

Przede wszystkim musisz podjąć decyzję, czy chcesz prowadzić działalność w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki prawa cywilnego (będziesz mieć obowiązek dokonania wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej), czy może w bardziej zaawansowanej formie – spółki prawa handlowego zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Nie jesteś pewny, jaką formę działalności wybrać? Ułatwimy Ci wybór. Przeanalizuj informacje nt. form prowadzenia działalności.

Wybór formy opodatkowania

Jeśli zdecydujesz się na wpis do CEIDG – będziesz podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). W tym przypadku możesz wybrać formę opodatkowania. Wybierz mądrze, gdyż od tego będzie zależało jak dużo formalności będziesz zobowiązany wypełnić i jak wysoki podatek będzie należało zapłacić. Każda z wielu form opodatkowania ma swoje wady i zalety, a jej zmiana może nastąpić tylko w dokładnie sprecyzowanych terminach.

Spółki rejestrowane w KRS są zazwyczaj podatnikami podatku CIT (np. spółka z o.o.) albo podatnikami są wyłącznie ich wspólnicy. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat dostępnych form opodatkowania, zapoznaj się z informacjami na temat form opodatkowania

Zasięgnij też wiadomości, jak obliczyć podatek.

Nazwa działalności gospodarczej

Każda działalność gospodarcza powinna mieć swoją nazwę (firmę). W przypadku wpisu do CEIDG firmą przedsiębiorcy jest przynajmniej jego imię i nazwisko, natomiast podmioty zarejestrowane w KRS, muszą mieć nazwę działalności, która zależy od wybranego rodzaju spółki. Niektórych słów nie można stosować w nazwie firmy, jeżeli nie prowadzi ona określonej działalności. Ograniczenia występują na przykład w sektorze finansowym. Poza tym nazwa nie może wprowadzać odbiorców w błąd co do przedmiotu działalności.

Jeśli nie potrafisz się zdecydować, jak powinna brzmieć nazwa Twojej działalności. Wskażemy Ci kilka porad. Zasięgnij dodatkowych informacji

Przedmiot działalności firmy - kody Polskiej Klasyfikacji Działalności

Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej nie możesz również zapomnieć o wskazaniu zakresu działania Twojej firmy. Służą do tego kody Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Zmiana kodów jest możliwa w każdej chwili, jeśli zechcesz zmienić lub dodać nowy profil działalności.

Przy pomocy wyszukiwarki kodów PKD będziesz mógł z łatwością ustalić wybór właściwego kodu PKD działalności.

Siedziba działalności

Każda firma powinna posiadać również własną siedzibę. Wybór siedziby ma wpływ na to, w którym urzędzie skarbowym trzeba będzie rozliczać podatek dochodowy. Ułatwimy Ci decyzję odnośnie wskazania siedziby prowadzonej działalności gospodarczej .

Rachunek bankowy przedsiębiorcy

Do rozliczeń z kontrahentami i zapłaty podatków oraz składek do ZUS osoba prowadząca działalność gospodarczą ma potrzebę prowadzenia wyodrębnionego rachunku bankowego. Jako przedsiębiorca wpisany do CEIDG nie zawsze jednak masz obowiązek zakładać rachunek firmowy w banku. Sprawdź w jakich przypadkach będziesz potrzebował dodatkowego rachunku bankowego.

Skorzystaj z wskazówki dotyczącej wyboru właściwego dla Twojej firmy konta firmowego konta firmowego.

Kiedy nie masz obowiązku rejestrować działalności

Aby działalność mogła zostać uznana za działalność gospodarczą, musi być również prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany
i ciągły, z zamiarem osiągnięcia zysku. Sprawdź, kiedy nie masz obowiązku rejestracji działalności gospodarczej

Wiadomości uzupełniające